SKU: 475675 - 1-2 day drop shipped from Manufacturer
Quantity:
Minimum quantity is 1.
Manufacturer #
BP50SETBSLIM1/8
Manufacturer
Model
BP50
SubModel
Set
Features
Brushless
Features
1/8 Collet
Slim Handpiece
Package
1 Pc
ETD
DROP SHIP
Earn up to 578 rewards points with this product!
SmileRewards Club
Description
BP50 CONTROL BOX FEATURES:
  • LED Functions and Display
  • Forward or Reverse Rotation
  • Standby Mode for Handpiece
  • Hand or Foot Control
  • Speed Dial Can Limit Top Speed for Safety
  • Secure Locking Handpiece Ring
  • Stylish and Ergonomic
BP50 CONTROL BOX SPECIFICATIONS:
  • Input: AC110V 50HZ-60HZ
  • Output: DC 0-36V
  • Max. Amp: 0.35A
  • Rotate Speed: 1,000-50,000rpm
  • Power: 50W
  • Dimension: 6.8” Length x 6.4” Width x 3.2” Height
  • Weight: 3.43lbs.
BP50 Slim HANDPIECE FEATURES:
  • High Speed 0-50,000 RPM
  • High Torque and High Power is Virtually Impossible to Stall
  • High Performance Motor Runs Effortlessly and Silently
  • 3 Times the Power and Torque of Conventional Brush Type Units
  • More Power Means Greater Productivity and Comfort with Less Fatigue
  • Convenient Flexible Coiled Cord
  • Heavy Duty Bearings and Spindle Design
  • Sealed Rear Motor Eliminates Dust
  • No Carbon Dust or Carbon Brushes to Replace
  • No Cooling Fan to Eliminate Noise and Reduce the Intake of Dust and Debris
  • Includes 6 Foot Coiled Cord
BP50 Slim HANDPIECE SPECIFICATIONS:
  • Torque: 7.2Ncm
  • Size: 6”x11/16”
  • Net Weight: 5.68oz.
Variable FOOT Pedal FEATURES:
  • This foot Pedal will allow the user to adjust or vary the speed
Variable FOOT Pedal SPECIFICATIONS:
  • 6.75” Length x 4” Width x 2.75” Height