SKU: 475673 - 1-2 day drop shipped from Manufacturer
Quantity:
Minimum quantity is 1.
Manufacturer #
BP50BRUSHLESSSETB1/8
Manufacturer
Model
BP50
SubModel
Set
Features
Brushless
Features
1/8 Collet
Lab HP
Package
1 Pc
ETD
DROP SHIP
Earn up to 578 rewards points with this product!
SmileRewards Club
Description
RAM Products INC - BP50 Lab Brushless Micromotor Set w/ 1/8" Collet & Variable Pedal
Product Description
BP50 CONTROL BOX FEATURES:
-LED Functions and Display
-Forward or Reverse Rotation
-Standby Mode for Handpiece
-Hand or Foot Control
-Speed Dial Can Limit Top Speed for Safety
-Secure Locking Handpiece Ring
-Stylish and Ergonomic
-BP50 CONTROL BOX SPECIFICATIONS:
-Input: AC110V 50HZ-60HZ
-Output: DC 0-36V
-Max. Amp: 0.35A
-Rotate Speed: 1,000-50,000rpm
-Power: 50W
-Dimension: 6.8” Length x 6.4” Width x 3.2” Height
-Weight: 3.43lbs.
Lab HANDPIECE FEATURES:
High Speed 0-50,000 RPM
High Torque and High Power is Virtually Impossible to Stall
High Performance Motor Runs Effortlessly and Silently
3 Times the Power and Torque of Conventional Brush Type Units
More Power Means Greater Productivity and Comfort with Less Fatigue
Convenient Flexible Coiled Cord
Heavy Duty Bearings and Spindle Design
Sealed Rear Motor Eliminates Dust
No Carbon Dust or Carbon Brushes to Replace
No Cooling Fan to Eliminate Noise and Reduce the Intake of Dust and Debris
Lab HANDPIECE SPECIFICATIONS:
Torque: 7.8Ncm
Size: 6”x11/16”
Net Weight: 7oz.
Net Weight: 5.68oz.
Variable FOOT Pedal FEATURES:
This foot Pedal will allow the user to adjust or vary the speed
Variable FOOT Pedal SPECIFICATIONS:
6.75” Length x 4” Width x 2.75” Height