MGF Compressors - Mini Box 24/7 Prime M - 110V with Silencing Cabinet - Dental Compressor w/Dryer ( membrane T6) - # PR-MB100-024-M-15-110-UL
SKU: 486061 - 1-2 day drop shipped from Manufacturer
Quantity:
Minimum quantity is 1.
Manufacturer #
PR-MB100-024-M-15-110-UL
Manufacturer
Model
PRIME M
SubModel
Cabinet
Style
Membrane Dryr
Sizes
1 HP
Features
1-2 Chairs
Features
w/Air Dryer 98%
110V
Width
19.7
Height
31.5
Length
20.9
ETD
DROP SHIPPED
Final sale
This item is not elegible for return or exchange.
Earn up to 6,399 rewards points with this product!
SmileRewards Club
Description
MGF COMPRESSORS
Mini Box 24/7 Prime M - 110V
PRODUCT DESCRIPTION
Oil free reciprocating air compressors with soundproof Cabinet, 1 cylinder, with a compressed air FAD of 3 CFM @ 72.5 PSI pressure. Receiver capacity 24 L, with internal surface treatment to protect against corrosion. Complete with membrane dryer to ensure maximum air purity.
•  Maximum simultaneous use: 1-2
•  Dental Chairs: 2
Tank size (Gal.): 6.3
•  Tank size (Liters): 24
Free-air capacity (CFM): 2.8
Free-air capacity (LPM): 78
Max Pressure (PSI): 116
Max Pressure (Bar): 8
Port Size (NPT): 1/4" F
HP: 1
Power (VAC): 110
Power (Hz): 60
Power (Phases): 1
Power (Amps): 16.5
Noise Level (dB): 50
Product Subcategory: Prime 1
Chairs: 1-2
Weight: 148 lbs
Dimensions (LxWxH): 20.9 × 19.7 × 31.5 in
TANK MOUNTED W/ membrane DRYER & Silencing Cabinet
Tank-Mounted Compressors with membrane Dryer & Silencing Cabinet
Related Products
SKU: 486061
Save
21%
Model
PRIME M
Feature
1-2 Chairs
Sizes
1 HP
PR-MB100-024-M-15-110-UL
SubModel
Cabinet
Style
Membrane Dryr
Feature
w/Air Dryer 98%
110V
Width
19.7
Height
31.5
Length
20.9
ETD
DROP SHIPPED
Final sale
SKU: 486062
Save
21%
MGF Compressors - Mini Box 24/7 Prime M - 220V with Silencing Cabinet  - Dental Compressor w/Dryer ( membrane T6) - # PR-MB100-024-M-15-6-UL
PR-MB100-024-M-15-6-UL
w/Air Dryer 98%
220V