MGF Compressors - 30/7 Prime M - 110V - Dental Compressor w/Dryer ( membrane T6) - # PR-OF100-024-M-110-UL
SKU: 486044 - 1-2 day drop shipped from Manufacturer
Quantity:
Minimum quantity is 1.
Manufacturer #
PR-OF100-024-M-110-UL
Manufacturer
Model
PRIME M
SubModel
Open
Style
Membrane Dryr
Features
1-2 Chairs
Features
w/Air Dryer 98%
110V
Width
15.7
Height
23.6
Length
16.9
ETD
DROP SHIPPED
Final sale
This item is not elegible for return or exchange.
Earn up to 5,066 rewards points with this product!
SmileRewards Club
Description
MGF COMPRESSORS
30/7 Prime M - 110V
PRODUCT DESCRIPTION
Oil free reciprocating air compressors, 1 cylinder, with a compressed air FAD of 3 CFM @ 72 PSI pressure. Receiver capacity 24 L, with internal surface treatment to protect against corrosion. Complete with membrane dryer to ensure maximum air purity.
UL version for the USA market is also equipped with ASME certified air receiver.
•  Maximum simultaneous use: 1-2
•  Dental Chairs: 2
Tank size (Gal.): 6.3
•  Tank size (Liters): 24
Free-air capacity (CFM): 2.8
Free-air capacity (LPM): 78
Max Pressure (PSI): 116
Max Pressure (Bar): 8
Port Size (NPT): 1/4" F
HP: 1
Power (VAC): 110
Power (Hz): 60
Power (Phases): 1
Power (Amps): 16.5
Noise Level (dB): 65
Product Subcategory: Prime 1
Chairs: 1-2
Weight: 63 lbs
Dimensions (LxWxH): 16.9 × 15.7 × 23.6 in
TANK MOUNTED W/ membrane DRYER
Tank-Mounted Oil-Less Compressors with membrane Dryer
Related Products
SKU: 486061
Save
21%
MGF Compressors - Mini Box 24/7 Prime M - 110V with Silencing Cabinet  - Dental Compressor w/Dryer ( membrane T6) - # PR-MB100-024-M-15-110-UL
Model
PRIME M
Feature
1-2 Chairs
Sizes
1 HP
PR-MB100-024-M-15-110-UL
SubModel
Cabinet
Style
Membrane Dryr
Feature
w/Air Dryer 98%
110V
Width
19.7
Height
31.5
Length
20.9
ETD
DROP SHIPPED
Final sale
SKU: 486062
Save
21%
MGF Compressors - Mini Box 24/7 Prime M - 220V with Silencing Cabinet  - Dental Compressor w/Dryer ( membrane T6) - # PR-MB100-024-M-15-6-UL
Sizes
1 HP
PR-MB100-024-M-15-6-UL
Cabinet
w/Air Dryer 98%
220V