DEPRAG - Water Cooler (Cycle) CW-3000TK  T-Series - # DEP-0011
SKU: 485200 - Ordered from Manufacturer - ETD 40 DAYS
Quantity:
Minimum quantity is 1.
Manufacturer #
DEP-0011
Manufacturer
Model
3000TK
ETD
40 DAYS
Earn up to 655 rewards points with this product!
SmileRewards Club
Description
DE PRAG
CW-3000TKWater-Cooling Machine
PRODUCT DESCRIPTION
DEPRAG Water circulation cooling equipment
It is designed for cooling the one CO2 glass laser tube under 80W of the laser engraving and cutting machine. (Its emitting rate is lower than 60%, you can choose CW5000 Water Chiller if you want the emitting rate higher than 60 %.)
Connection diagram between Water chiller and laser machine
KEY FEATURES
• Specific disconnection alarm securing protection.
• High cost performance, low failure rate.
• Radiating Capacity is 50W / °C.
• Forces circulation, 9L cooling tank capacity.
• It can extend the using life of laser tube and ensure the engraving effect better.
• Comprehensive reference to the international radiator - type cooling system.
• Small thermolysis Water Cooler.
• With completed Water flow and over high temperature alarm functions.
• Professional forced air - cooled radiator.
• CW-3000 Laser Water Chiller is suitable for small Water cooling device.
• Provide stable working conditions for laser devices.
• High heat dissipating capacity and not easy to be blocked.
CONTOUR AND PARTS INTRODUCTION
Independent production of sheet metal and heat exchanger . 9L cooling tank, fast cooling.
Digital temperature display
The digital temperature display is able to indicate Water temperature and alarm codes.
FLOW ALARM AND OUTPUT PORTS
(1) Flow alarm output ports and the wiring diagram
(2) ALARM DESCRIPTION
Causes of the cooling Water circulation alarm and the working condition table
Note: The flow alarm is connected to the normally open relay and normally closed relay contacts, requiring operating current less than 5A, working voltage less than 300V.