
SKU: 10374
Vanguard Platinum 2X (2 Stations) without Accumulator. Intended use: Acrylic, Gypsum, Ceramics, Porcelain, Quartz, Alloy.
| SKU | 10374 |
| Family | Vanguard Platinum 2X |
| Category | 3D Dust Collector |
| Brand | Vaniman Manufacturing Co. |
| Voltage | 110V / 60 Hz |
| Dimensions (L x W x H) | 14 x 10.5 x 14.5 in (356 x 267 x 368 mm) |
| Weight | 38 lbs (17237 g) |
| Stations | 1 or 2 |
| Noise Level | 55 dBA |
| AutoPilot | Built-in handpiece/lathe sync |
| Filtration | Replaceable filter bags + internal post filter |
| Suction Hose | 6 ft, 2.5" included |
| Assembly | Hand-assembled in USA |
| Warranty | Vaniman warranty |
| What's in the Box | Vanguard Platinum 2X unit, 2.5" suction hose (6 ft), internal post filter |
| Assembly | Hand-assembled in the USA |
| Manufacturer | Vaniman Manufacturing Co. - Murrieta, CA, USA |