
SKU: 10281
V6 SE With Smart Speed Technology. Intended use: All dental materials including CAD/CAM milling dust, zirconia, PMMA, wax.
| SKU | 10281 |
| Family | V6 SE |
| Category | 3D Dust Collector |
| Brand | Vaniman Manufacturing Co. |
| Voltage | 110V / 60 Hz |
| Dimensions (L x W x H) | 41 x 26 x 25 in (1041 x 660 x 635 mm) |
| Weight | 136 lbs (61689 g) |
| Capacity | Up to 6 stations or 4 dental mills simultaneously |
| Speed Control | SmartSpeed automatic + manual |
| Filtration | HEPA With automatic Air Pulse cleaning |
| Technology | CAMLink for CAD/CAM operation |
| Electrical | Dedicated 20A circuit recommended |
| Inlet Plate | Choice of 2.5", 3", or 4" (specify when ordering) |
| Warranty | 2 years unit / 6 months motor |
| What's in the Box | 1x V6 SE unit, 1x inlet plate (2.5", 3", or 4" - specify choice) |
| Assembly | Hand-assembled in the USA |
| Manufacturer | Vaniman Manufacturing Co. - Murrieta, CA, USA |