
SKU: 98207
40/100grit Walnut Shell, 50lbs. Intended use: Gentle microabrasive blasting - removes coatings without substrate damage.
| SKU | 98207 |
| Family | Walnut Shell Media |
| Category | Sandblasting Media |
| Brand | Vaniman Manufacturing Co. |
| Weight | 50 lbs (22680 g) |
| Grit | 40/100 |
| Quantity | 50 lbs |
| Material | Walnut Shell (natural, biodegradable) |
| What's in the Box | 1x 50 lb bag Walnut Shell media, 40/100 grit |
| Assembly | Hand-assembled in the USA |
| Manufacturer | Vaniman Manufacturing Co. - Murrieta, CA, USA |