CALIFORNIA TOOLS - Air Compressor - 2HP - 110vol 2-Chairs - Air Dryer - 125 PSI Ultra Quiet, Ultra Dry and Oil-Free Air Compressor in a Sound Proof Cabinet & Automatic Drain Valve #10020-DSPCAD
CALIFORNIA TOOLS - Air Compressor - 2HP - 110vol 2-Chairs   - Air Dryer - 125 PSI Ultra Quiet, Ultra Dry and Oil-Free Air Compressor in a Sound Proof Cabinet & Automatic Drain Valve #10020-DSPCAD CALIFORNIA TOOLS - Air Compressor - 2HP - 110vol 2-Chairs   - Air Dryer - 125 PSI Ultra Quiet, Ultra Dry and Oil-Free Air Compressor in a Sound Proof Cabinet & Automatic Drain Valve #10020-DSPCAD CALIFORNIA TOOLS - Air Compressor - 2HP - 110vol 2-Chairs   - Air Dryer - 125 PSI Ultra Quiet, Ultra Dry and Oil-Free Air Compressor in a Sound Proof Cabinet & Automatic Drain Valve #10020-DSPCAD CALIFORNIA TOOLS - Air Compressor - 2HP - 110vol 2-Chairs   - Air Dryer - 125 PSI Ultra Quiet, Ultra Dry and Oil-Free Air Compressor in a Sound Proof Cabinet & Automatic Drain Valve #10020-DSPCAD CALIFORNIA TOOLS - Air Compressor - 2HP - 110vol 2-Chairs   - Air Dryer - 125 PSI Ultra Quiet, Ultra Dry and Oil-Free Air Compressor in a Sound Proof Cabinet & Automatic Drain Valve #10020-DSPCAD CALIFORNIA TOOLS - Air Compressor - 2HP - 110vol 2-Chairs   - Air Dryer - 125 PSI Ultra Quiet, Ultra Dry and Oil-Free Air Compressor in a Sound Proof Cabinet & Automatic Drain Valve #10020-DSPCAD CALIFORNIA TOOLS - Air Compressor - 2HP - 110vol 2-Chairs   - Air Dryer - 125 PSI Ultra Quiet, Ultra Dry and Oil-Free Air Compressor in a Sound Proof Cabinet & Automatic Drain Valve #10020-DSPCAD CALIFORNIA TOOLS - Air Compressor - 2HP - 110vol 2-Chairs   - Air Dryer - 125 PSI Ultra Quiet, Ultra Dry and Oil-Free Air Compressor in a Sound Proof Cabinet & Automatic Drain Valve #10020-DSPCAD CALIFORNIA TOOLS - Air Compressor - 2HP - 110vol 2-Chairs   - Air Dryer - 125 PSI Ultra Quiet, Ultra Dry and Oil-Free Air Compressor in a Sound Proof Cabinet & Automatic Drain Valve #10020-DSPCAD CALIFORNIA TOOLS - Air Compressor - 2HP - 110vol 2-Chairs   - Air Dryer - 125 PSI Ultra Quiet, Ultra Dry and Oil-Free Air Compressor in a Sound Proof Cabinet & Automatic Drain Valve #10020-DSPCAD
SKU: 420355 - Ordered from Manufacturer - ETD 6-7 DAYS
Quantity:
Minimum quantity is 1.
Manufacturer #
CAT-10020DSPCAD
Manufacturer
Model
SOUND PROOF
SubModel
Cabinet
Style
Cabinet
Sizes
2 HP
Features
2-3 Chairs
Features
w/Air Dryer
110v
ETD
6-7 DAYS
Final sale
This item is not elegible for return or exchange.
Earn up to 2,651 rewards points with this product!
SmileRewards Club
Description
CALIFORNIA Air TOOLS 10020DSPC
Powerful 2.0 Hp Ultra Quiet & Oil-Free with Air Dryer and Aftercoolerin a SOUND PROOF Cabinet
110 Volt  60 Hertz
6.40 CFM @ 40 PSI
5.30 CFM @ 90 PSI
The Oil-Free Dual Piston Pump System is  engineered for longevity, high performance and durability.
Large 10.0  gallon steel Air tank.
To dry the Air from the Air compressor an Aftercooler and Dryer are utilized.
The sturdy large steel cabinet on caster wheels makes it easier to move and reduces the noise level.
The two latching door handles allows for easy access to the Air compressor.''
* Ultra Quiet  -  Only 58 decibels
* Oil-Free Pump – Cleaner Air for better tool operation.
                            Less maintenance and Costs.
* Two pressure control gauges
* One - 1/4″ Industrial female quick connector
* Thermal Overload Protector
* 130 PSI  Maximum Pressure
* Kick On Pressure 100 PSI  - Kick Off Pressure 130 PSI
* 110v / 60 Hz
* Low Amp Draw - Only 14.0  Amps
* Tank fill rate from empty to full - 260 Seconds
* Recovery time from 100 PSI to 130 PSI - 70 Seconds
* Duty Cycle - 70/30
* Maximum continuous running 30-60 min. (Depending PSI & CFM)
* L (26") x W (30") x H (39.5")