MGF Compressors - 270/100 Tandem Prime M - 460V / 3 Phase w/ IoT - Dental Compressor w/Dryer ( membrane T6) - # PR-OF1200-270-MT3-UL-460-IoT
SKU: 486060 - 1-2 day drop shipped from Manufacturer
Quantity:
Minimum quantity is 1.
Manufacturer #
PR-OF1200-270-MT3-UL-460-IoT
Manufacturer
Model
PRIME M
SubModel
Open
Style
Membrane Dryr
Sizes
13 HP
Features
12-15 Chairs
Features
w/Air Dryer 98%
460V
Width
30.7
Height
41.3
Length
23.6
ETD
DROP SHIPPED
Final sale
This item is not elegible for return or exchange.
Earn up to 21,394 rewards points with this product!
SmileRewards Club
Description
MGF COMPRESSORS
270/100 Tandem Prime M - 460V / 3 Phase w/ IoT
PRODUCT DESCRIPTION
Oil free Compressor for intensive duty cycle, 12 cylinders, air output 25.42 CFM @ 72.5 PSI, 270 l tank, new generation membrane dryer capable of supplying dried air down to -20°C dew point. These models are 100% Duty Cycle and engineered with IoT (internet of Things) technology so that they can offer network-connected compressors and digital device monitoring services.
APPLICATIONS:
•  Dental clinics
•  Dental laboratories and CAD-CAM milling machines
•  Laboratories: rheometers, viscometers, chromatography, analysers
•  Ophthalmology
•  Sterilisation devices
•  Air Breathing Systems
•  Endoscopy cabinets
•  Food packaging
•  Beverages
•  Gas production
•  Fire sprinkler systems
Tank size (Gal.): 71.3
•  Tank size (Liters): 270
Free-air capacity (CFM): 27.5
Free-air capacity (LPM): 780
Max Pressure (PSI): 116
Max Pressure (Bar): 8
Port Size (NPT): 3/4" F
HP: 13
Power (VAC): 460
Power (Hz): 60
Power (Phases): 3
Power (Amps): 24
Noise Level (dB): 78
Product Subcategory: Prime MULTI 270/100
Chairs: 12-15
Weight: 727 lbs
Dimensions (LxWxH): 23.6 × 30.7 × 41.3 in
TANK MOUNTED W/ membrane DRYER
Tank-Mounted Oil-Less Compressors with membrane Dryer
Related Products
SKU: 486059
Save
22%
MGF Compressors - 270/100 Tandem Prime M - 230V / 3 Phase w/ IoT - Dental Compressor w/Dryer ( membrane T6) - # PR-OF1200-270-MT3-UL-IoT
Model
PRIME M
Feature
12-15 Chairs
Sizes
13 HP
PR-OF1200-270-MT3-UL-IoT
SubModel
Open
Style
Membrane Dryr
Feature
w/Air Dryer 98%
230V
Width
30.7
Height
41.3
Length
23.6
ETD
DROP SHIPPED
Final sale
SKU: 486060
Save
22%
PR-OF1200-270-MT3-UL-460-IoT
w/Air Dryer 98%
460V