MGF Compressors - 200/75 Multi Prime M - 460V / 3 Phase w/ IoT - Dental Compressor w/Dryer ( membrane T6) - # PR-OF900-200-MT3-UL-460-IoT
SKU: 486058 - 1-2 day drop shipped from Manufacturer
Quantity:
Minimum quantity is 1.
Manufacturer #
PR-OF900-200-MT3-UL-460-IoT
Manufacturer
Model
PRIME M
SubModel
Open
Style
Membrane Dryr
Sizes
9 HP
Features
9-12 Chairs
Features
w/Air Dryer 98%
460V
Width
23.6
Height
35.8
Length
23.6
ETD
DROP SHIPPED
Final sale
This item is not elegible for return or exchange.
Earn up to 16,384 rewards points with this product!
SmileRewards Club
Description
MGF COMPRESSORS
200/75 Multi Prime M - 460V / 3 Phase w/ IoT
PRODUCT DESCRIPTION
Oil free reciprocating air compressors with a compressed air FAD of 23.3 CFM @ 72.5 PSI pressure. Receiver capacity 200 L, with internal surface treatment to protect against corrosion. Complete with membrane dryer to ensure maximum air purity.
• Maximum simultaneous use: 9-12
Dental Chairs: 12
Tank size (Gal.): 52.8
•  Tank size (Liters): 200
Free-air capacity (CFM): 23.3
Free-air capacity (LPM): 660
Max Pressure (PSI): 116
Max Pressure (Bar): 8
Port Size (NPT): 1/2" F
HP: 9
Power (VAC): 460
Power (Hz): 60
Power (Phases): 3
Power (Amps): 18
Noise Level (dB): 75
Product Subcategory: Prime Multi 200-75
Chairs: 9-12
Weight: 382 lbs
Dimensions (LxWxH): 23.6 × 23.6 × 35.8 in
TANK MOUNTED W/ membrane DRYER
Tank-Mounted Oil-Less Compressors with membrane Dryer
Related Products
SKU: 486057
Save
21%
MGF Compressors - 200/75 Multi Prime M - 230V / 3 Phase w/ IoT - Dental Compressor w/Dryer ( membrane T6) - # PR-OF900-200-MT3-UL-IoT
Model
PRIME M
Feature
9-12 Chairs
Sizes
9 HP
PR-OF900-200-MT3-UL-IoT
SubModel
Open
Style
Membrane Dryr
Feature
w/Air Dryer 98%
230V
Width
Height
35.8
Length
ETD
DROP SHIPPED
Final sale
SKU: 486058
Save
21%
PR-OF900-200-MT3-UL-460-IoT
w/Air Dryer 98%
460V