
SKU: 4317
LED Based Laboratory Device for curing 3D printed components. Ensures accurate mechanics and biocompatibility through effective deep curing. The nitrogen environment helps produce cured components without an inhibition layer.
| SKU | 4317 |
| Family | PCU LED N2 |
| Category | 3D Curing Unit |
| Brand | DREVE |
| Voltage | 100 - 240 V / 50 - 60 Hz |
| Catalog reference | Dental Catalog 26 – page 17 |
| Dimensions (W×D×H) | 110 × 389 × 276 mm |
| Weight | 9.3 kg |